Zacznijmy od tego, po co nam zdjęcia studyjne i co to jest, kto je potrzebuje, gdzie mają swoje zastosowania.
Wiadomo, że zdjęcia studyjne, to nie są zwykłe zdjęcia, jakie na co dzień robimy. Wymagają one o wiele więcej uwagi i koncentracji, bowiem są robione w określonym celu marketingowym na przykład. Zdjęcia studyjne są też wykorzystywane do tworzenia planów filmowych. Mają zastosowanie jako tło do programów telewizyjnych “nakładane” niejako za np. rozmówcami podczas jakiejś debaty czy też rozmowy.
Ten rodzaj zdjęć to również fotografia portretowa, czyli na przykład na potrzeby zrobienia okładki płyty muzycznej z wizerunkiem zespołu. Do tego są wykorzystywane odpowiednio:
- wysokiej jakości sprzęt fotograficzny
- odpowiednie oświetlenie
- odpowiedni wystrój miejsca
Zatem, jak robić zdjęcia studyjne?
Ano właśnie, należy przygotować odpowiednio miejsce, zadbać o detale takie jak: kolorystykę, czyli na przykład stosuje się odpowiednie zasłony za pierwszym planem, czy też specjalne tapety wizualne, często elektroniczne na przykład z plenerami górskimi. Przed tym tłem ustawiamy odpowiednio różne elementy wystroju, no i jeśli jest to wymagane, to wiadomo, odpowiednio przygotowanego modela lub modeli.
Fotografia studyjna, to zdjęcia, które mają pokazać plenery, osoby, przedmioty w jak najlepszych ujęciach. Nazwa “studyjna” wydawałoby się, że zdjęcia robione są w pomieszczeniach, ale to błędne myślenie, bowiem często robimy je na żywo w miejscach publicznych, np. na tle przyrody, lasu, morza, na statku itd. Więc nazwa nie określa tak ja, by się to wydawało.
Umiejętne uchwycenie całości, a przede wszystkim przedmiotu lub osoby, o które nam chodzi, to wymagana zdolność fotografa, wymagająca bardzo dobrej znajomości swojego sprzętu fotograficznego.
Tego rodzaju zdjęcia są zdjęciami wizerunkowymi, wymagają odpowiedniego sprzętu i oświetlenia i oczywiście profesjonalizmu fotografa. Najlepiej zlecić je już doświadczonym fotografom, bowiem zdjęcia studyjne trafiają na okładki gazet, oraz innych mediów.
Najnowsze komentarze