Odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych

Pomimo tego, że żyjemy w XXI wieku, nadal żywienie zwierząt hodowlanych wielu osobom sprawia pewne trudności. Głównie można to zauważyć na mniejszych gospodarstwach, które nie stawiają na rozwój. Spotkać się można na przykład z opiniami, że świnie są wszystkożerne i można dokarmiać je resztkami. Niestety jest to bardzo złe podejście, które wpływa bardzo negatywnie na jakość mięsa i zdrowie zwierząt. Jeśli chodzi o żywienie zwierząt hodowlanych to na uwadze mamy takie zwierząt jak świnie, owce, krowy mleczne, kozy czy drób. Z jednej strony każda grupa zwierząt potrzebuje indywidualnego typu żywienia, z drugiej jednak są specyfiki, które nadają się do żywienia każdej, wymienionej wyżej grupy zwierząt. Taka jest na przykład granulowana lucerna.

Lucerna to roślina, której susz stosuje się jako dodatek do pasz dla zwierząt. Lucerna to idealne źródło energii i białka. Zawiera również wiele witamin, w tym z grupy A i D oraz magnez, wapń i fosfor. Połączenie lucerny z paszą zaspokoi zapotrzebowanie zwierząt na włókno pokarmowe, białko, witaminy i minerały. Dzięki temu zwierzęta mają wyższą odporność na różne choroby, ale także pomaga przyswajać inne witaminy i minerały. Mięso zwierząt, które mają w diecie zawartą lucernę jest najwyższej jakości.

Żywienie bydła

Wiele osób zastanawia się jak odpowiedni wyżywić bydło, w szczególności krowy mleczne w okresie laktacji. Mają one wysokie zapotrzebowanie nie tylko na energię i białko, ale także wiele witamin i minerałów. Ich dostarczenie umożliwia zwiększenie laktacji i podniesienie jakości mleka. By uzyskać taki efekt warto jest zbilansować dietę przy pomocy właśnie dodatków do pasz czy odżywek. Dobrym pomysłem będzie również połączenie obu tych dodatków, ponieważ np. stosowanie granulowanej lucerny wspomaga wchłanialność innych witamin i minerałów. Oczywiście inna będzie dieta żywieniowa dla krowy mlecznej, a inna dla bydła hodowanego na mięso.

Przygotowanie teoretyczne

Bardzo dobrym podejściem polskiego rządu jest ułatwianie prowadzenia gospodarstwa rolnego i chowu zwierząt tylko osobom, które mają odpowiednie ku temu wykształcenie (ukończenie szkoły pod kątem rolniczym). Dzięki temu zdarza się coraz mniej sytuacji, gdzie zwierzęta są nieodpowiednio żywione co bardzo negatywnie wpływa na ich zdrowie, rozprzestrzenianie się chorób i jakość mięsa. W Polsce oczywiście prowadzić gospodarstwo może każdy, jednak by wnioskować o dofinansowania na rozwój gospodarstwa trzeba mieć wyżej wymienione wykształcenie do tego.

Odpowiednie przygotowanie teoretyczne do posiadania zwierząt hodowlanych i ułożenia im diety jest sprawą kluczową, co pozwoli zwiększyć zyski z gospodarstwa. Inną dietę należy zastosować w przypadku bydła hodowanego na mięso, a inne w przypadku krów mlecznych. Również żywienie kur i świń nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Każda grupa zwierząt ma odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne i witaminowe, które musimy odpowiednio uzupełnić nie tylko za pomocą pasz, ale wszelkich dodatków do pasz i odżywek.

Author: kinotomaszow.pl