Oświetlenie w akwarium

Tworzenie oświetlenia w akwarium

Piękne i efektowne akwarium może być niezwykłą dekoracją naszego pomieszczenia. Do jego wykonania potrzebujemy oczywiście odpowiedniego zbiornika, ryb oraz roślinności, a także odpowiedniej oprawy czyli oświetlenia. Obecnie najczęściej wykonuje się oświetlenie za pomocą technologii led. Jest to proste, dosyć tanie i jednocześnie efektowne oświetlenie. Przy doborze odpowiednich produktów musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest wielkość naszego zbiornika, zarówno pod względem szerokości jak i wysokości. Równie istotne jest ile i jakie rośliny pływają w naszym zbiorniku. Od tego będzie zależeć jak dużo światła musimy im zapewnić. Równie ważny jest dekoracyjny aspekt oświetlenia. Światło powinno zdobić akwarium i przyciągać wzrok.

Jakie oświetlenie led wybrać

Najważniejsze jest by wybrać oświetlenie dobrane odpowiednio do wielkości naszego zbiornika. Im większe akwarium tym więcej światła musimy zainstalować. Na rynku istnieje wiele rozwiązań. Nadal niektórzy używają tradycyjnych świetlówek na gaz, jednak coraz bardziej popularne są świetlówki led. Jest to rozwiązanie tanie, proste do wykonania i daje dobry efekt. Do innych ciekawych rozwiązań należą przede wszystkim lampy ledowe oraz moduły led. Wszystko zależy od tego ile światła musimy zamontować. Jeśli posiadamy dużą ilość roślinności musimy zamontować sporo źródeł światła. Rośliny wodne bowiem podobnie jak lądowe potrzebują światła do prawidłowego wzrostu. Należy o tym pamiętać budując swoje akwarium od podstaw.
Wybierając ledy musimy postawić na produkty o wysokiej klasie wodoszczelności. Musi ona wynosić minimum IP65. Takie diody led będą odporne na zawilgocenie. Oświetlenie led musi również posiadać odpowiednie odprowadzenie ciepła, które generuje.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kilku źródeł światła. Dobrym i tanim sposobem jest kupno świetlówek led, które dają odpowiedni poziom światła. To rozwiązanie tanie oraz energooszczędne. Wybierać możemy spośród kilku barw zarówno białej jak i kilku kolorowych. W ten sposób możemy ciekawie i dekoracyjnie ozdobić nasze akwarium.
Akwarium może stanowić bardzo ciekawy element dekoracyjny. Jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać z pewnością będzie naszą dumą i zachwyci gości nas odwiedzających. Jest to również ciekawe hobby, gdyż wybór rybek oraz roślinności jest obecnie ogromny. Możemy kupować różne gatunki i eksperymentować. Patrzenie na żywe zwierzęta przynosi również ukojenie i chwilę relaksu. Odpowiednio dobrane miejsce na akwarium sprawi, że będziemy chętnie i często się nim zajmować. Tak naprawdę hodowla rybek nie jest zajęciem czasochłonnym. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na karmienie oraz kilkanaście minut w tygodniu na wyczyszczenie zbiornika i wlanie czystej wody. Zadbane akwarium, piękne i dorodne rybki a także odpowiednio dobrane oświetlenie to klucz do sukcesu. Z pewnością nasze akwarium będzie naszą dumą i zachwyci odwiedzających nas gości. Nie każdy bowiem może pochwalić się akwarium w domu.

Author: kinotomaszow.pl