Czym jest wiedza finansowa?

Dlaczego warto znać się na finansach? Ze względu na niskie umiejętności finansowe wiele osób nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, nawet przy wysokich zarobkach. Istnieje również duże ryzyko, że padną ofiarą oszustów i stracą zgromadzone oszczędności. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na rozwój wiedzy finansowej.

Co to jest wiedza finansowa?

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że zarabianie dużych pieniędzy nie gwarantuje, że zawsze będziesz bezpieczny finansowo. Aby mądrze zarządzać zarobionymi pieniędzmi, trzeba rozwinąć zupełnie nowe kompetencje, które pomogą w przyszłości uzyskać niezależność. Wiedza finansowa to zestaw kompetencji, które pozwalają kontrolować przepływy finansowe i zarządzać nimi, mądrze rozdzielać pieniądze i zwiększać dochody. Główne zasady alfabetyzacji finansowej są następujące: wydatki nigdy nie powinny przekraczać dochodów, a pozostała część pieniędzy powinna być zawsze inwestowana w dowolną formę inwestycji.

Zapewne spotkałeś ludzi, którzy zarabiają dużo pieniędzy, ale zawsze im ich brakuje. Mogą być świetni w programowaniu, zarządzaniu lub marketingu, ale nie wiedzą, jak radzić sobie z finansami, a nawet potrafią popaść w długi. Z reguły wydają pieniądze na bezużyteczne rzeczy, które w końcu są wyrzucane.

Jak zwiększyć wiedzę finansową?

Nikt nie rodzi się z wiedzą finansową. Nawet jeśli urodzisz się w zamożnej rodzinie, to i tak nic nie znaczy. Rozwój myślenia finansowego wymaga długiego czasu, ale możesz zacząć zmieniać swoje podejście do wydatków w ciągu kilku dni, zaczynając poznawać teorie pieniądza, sposób inwestowania i działania rynku finansowego.

Dyscyplina jest kolejną ważną umiejętnością w mądrym wydawaniu pieniędzy. Jeśli zaczniesz ściśle kontrolować swoje wydatki i mieścić się w wyznaczonym budżecie, nauczysz się liczyć pieniądze i monitorować saldo na karcie, będziesz zaskoczony wynikami, jakie osiągniesz. Ponad 80% ludzi wydaje swoje zarobki bezmyślnie, pozwalając sobie na kupowanie tego, na co w danej chwili mają ochotę. A tylko 20% zastanawia się nad każdym wydatkiem i rozważa go. Tak więc, wyrabiając w sobie nawyk świadomej konsumpcji, zwiększysz swój budżet, a za około 10 lat będziesz miał szansę uzyskać dochód pasywny i żyć na własny rachunek.

Author: kinotomaszow.pl